Orman ekosisteminde yaban arılarını rolü nedir?

Orman ekosistemlerinde güneşli ve çiçekli alanlarda, yüzlerce yaban arısı türü yayılış göstermektedir.

Birçoğu ölü odunlar ve kütükleri kovan olarak kullanıyor ve nesillerini sürdürmeye devam ediyor. Bu arılar yaban mersini, böğürtlen, ahududu, kuşburnu, yabani ahlat, yabani erik, yabani kiraz vb gibi bitkileri tozlaştırarak ekosistem içerisinde önemli bir görevi gerçekleştiriyor.

Yaşlı ormanların kesilip gençleştirilmesi gibi çalışmalarda (genç ağaçlarla değiştirilmesi) ormanda kuru kütükler (kesilmiş ağaçlardan iki ila üç metre yüksekliğinde kütükler) bırakılması yabani arılar için sığına bilecekleri kovanlar anlamına gelmektedir.

Bu durum yerleşim yeri bulmada zorlanan bazı vahşi hayvan türleri için çok önemlidir. İşveç’deki doğal hayat araştırmacıları yapmış oldukları çalışmalarda; çok az sayıda uygun yerleşim yerinin genç ormandaki arı sayısında önemli  düşüşlere sebep olduğunu tespit edilmştir. Ormanlardaki yaşlı ağaçların kesilmesi sırasında ormanda ne kadar çok kütük bıtakılırsa arı ve yaban hayatı popülasyonu o ölçüde artmaktadır.

Çalışmadan elde edilen bir diğer önemli sonuç, orman içi yollarında bulunan çiçekli bitkilerin ormanda yayılış gösteren yaban arıları tarafından çok sevdiği yönündedir. Bu yüzden yol kenarlarına bitişik genç ormanlarda daha fazla arı popülasyonunun bulunduğu  ortaya çıkmıştır.

Yazar: İzzethan ÖZTOP

Kaynak:

http://www .biyologlar .com/orman-ekosisteminde-yaban-arilarini-rolu-nedir

izzethan öztop

Izzethan

Alan : Moleküler Biyoloji Ve Genetik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir