Eosen’in 15 Metrelik En Büyük Deniz Avcısı

9 Ocak 2019 tarihinde PLOS ONE‘da yayımlanan makalede Museum für Naturkunde Berlin’den Manja Voss’un ve ekip arkadaşlarının Basilosaurus isis adı verilen türe ait kalıntılara dayanarak, türün yaşadığı dönemin en zirvede yaşayan avcısı olduğu belirtildi.

Mısır, Kahire’deki Wadi Al Hitan (Balina Vadisi) adı verilen kazı alanında 2010’da çıkarılan B. isis kalıntıları araştırmanın konu mankeniydi. Kazı alanının bulunduğu arazi Geç Eosen’in sonunda sığ bir denizdi ve dolayısıyla şimdi de deniz canlılarının fosilleri açısından oldukça zengin bir nokta.

Bölgede yapılan kazılarda B. isis‘in çıkarılması sırasında, birçok köpek balığı, kemikli dev balıklar ve antic balinaların görece küçük bir üyesi olan Dorudon atrox türüne ait sayısız kemik kalıntısına da rastladı.

Elbette bir Basilosaurus iskeleti diğer iskeletlerden, sivri ve keskin yanak içi dişleri ve diş etinin bulunacağı bölgedeki diş çıkıklığı ve sivriliğini belirleyen incelmeler ile kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Buluna diğer balıklara ve hatta yine bir balina olan Dorudon’a ait kemik kalıntılarındaki kırılma, parçalanma ve ısırma (diş) izleri parçalanıp Bisis‘in vücut boşluğunun olacağı yerde kümelenmiş görünüyordu.

Bu kalıntıların kavite içerisinde kümelenmiş olmasının muhtemel bir açıklaması olarak araştırmacılar D. atrox’un  B. isis’e ait cesedini ve bu çevredeki balıkları besin olarak kullanmış olmasından kaynaklanabileceğini öne sürdüler. Ne var ki, bu D. atrox’un  henüz bir yavru olduğu ve ancak anne sütünü tüketmekte olabileceği ve D. atrox kafatası üzerindeki ısırık izleri avcıların çoğunlukla avlarının kafalarını hedef almaları göz önünde bulundurularak bir leşçilikten ziyade sistemli bir av-avcı ilişkisi olduğu görüldü.

Bunlara dayanarak araştırmacılar, B. isis‘i yaşadığı ekosistemin ve çağın en üst avcısı olarak nitelendirdi. Araştırmacılara göre avını canlı yiyen bu türün kavitesinde kümelenmiş olan balık ve Dorudon kalıntıları aslında Isis’in öğünleriydi.

A) Basilosaurus isis ve  B) Dorudon atrox   University of Michigan’da sergilenen bu iki tür de yetişkin ve erişkin büyüklüğüne ulaşmış ve aynı ölçekte resmedilmiş. Isıs’in burada 15 metre civarında olduğu görülmektedir.

Voss ve diğer araştırmacılar çalışmalarında bugünün katil balinası (Orcinus orca) ile karşılaştırmak için iki türe ait çizimler kullandı. Yine daha küçük balinalar ve balıklar özellikle de yavrulama döneminde yavru balinalara saldırarak onlar ile beslenen bu keskin dişli modern avcıdan yola çıkarak, araştırmanın yazarları Balina Vadisi’nin muhtemel bir balina yavrulama alanı olduğunu belirtti. Böylelikle bu bölgede avlanmakta olan Dorudon da B. isis canavarı için bir av durumuna gelmiş olabilir.

 

İZZETHAN ÖZTOP

Kaynak ve İleri Okuma
  • Manja Voss, Mohammed Sameh M. Antar, Iyad S. Zalmout, Philip D. Gingerich. Stomach contents of the archaeocete Basilosaurus isis: Apex predator in oceans of the late Eocene. PLOS ONE, 2019; 14 (1): e0209021 DOI: https://journals.plos . org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0209021

About the author: Izzethan

Alan : Moleküler Biyoloji Ve Genetik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir